Java e parafundit  në kampionatin italian ka dhënë një tablo edhe më të qartë sa i përket verdikteve finale të këtij sezoni  në tabelën e klasifikimit.

Pasi siguroi titullin kampion Juventusi u mund me rezultatin 2-0 përballë  Kaljarit  në transfertë. Edhe pse tekniku Sarri nuk kishte hedhur 11 më të mirët e tij në fushë,  ndeshja i vlejti për të parë gjendjen e ekipit.

Vendasit e mbyllën ndeshjen që në pjesën e parë ku protagonistë ishin Galjano dhe Simeone. Ndërsa Ronaldo sërish nuk  arriti të gjente dot rrugën e rrjetës , duke u dorëzuar në garën për golashënuesin më të mirë të kampionatit dhe në Europë. Kjo, pasi Çiro Imobile shënoi në suksesin 2-0 të Lazios ndaj Breshias dhe shkoi në kuotën e  35 golave, duke kaluar kështu dhe  Levandovskin.

Nga ana tjetër  Roma blindoi vendin e pestë në kampionat  pas triumfit të djeshëm përballë Torinos me shifrat 3-2 që bëri të pavlefshëm dhe  suksesin 4-1 të Milanit ndaj Sampdorias. Të besuarit e Romës bënë një paraqitje të mirë në fushë edhe pse ishin vendasit ata që shënuan të parët.

Por avatazhi nuk zgjati shumë kur  Xheko, Smollin, dhe  Diavara  përmbysën gjithcka. Torino u mundua të reagonte në minutën e 65 me një gol, por që mori vlerë vetëm për statistika.

Ky rezultat bën që  Roma të sigurojë që një javë para fundit vendin e pestë, që çon në grupet e Ligës së Europës, duke detyruar Milanin që të marrë pjesë që në kualifikueset e turneut.

Por pavarësisht kësaj më herët Milani bëri detyrën  përballë Sampdorias duke fituar bindshëm me shifrat 1-4 në transfertë.

Protagonisti kryesor i këtij takimi ishte padyshim Zlatan Ibrahimoviç me dy gola të  shënuar  dhe një asist. Ndërsa Calhanoglu dhe Leao i dhanë dhe goditjen finale skuadrës së Sampdorias, duke e mbyllur kështu sfidën me rezultatin 1-4.