Italia së fundmi po përballet me një gjendje emergjente ku zjarret dhe stuhitë kanë bërë që autoritetet të ngrenë alarmin.

 

Për shkak të temperaturave deri në 47 gradë Celsius janë aktivizuar vatra të mëdha zjarri më disa ishujt e Siçilisë.

 

Mediat italiane shkruajnë se aeroporti ndërkombëtar i Palermos u mbyll gjatë natës pasi zjarret u dogjën rreth perimetrit të tij. Zjarri është një nga disa në ishullin e Siçilisë dhe është përhapur për shkak të kushteve të erës.

 

Ndërkohë që në pjesën veriore të Italisë, stuhia apokaliptike solli probleme të mëdha në infrastrukturë, ndërsa një grua humbi jetën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *