Qeveria italiane do të blejë tanke Panther dhe automjete të blinduara luftarake Lynx nga grupi gjerman i mbrojtjes Rheinmetall me vlerë rreth 20 miliardë euro, raportoi të mërkurën gazeta gjermane Handelsblatt, duke cituar burime të industrisë.

Italia synon në mënyrë specifike të blejë të paktën 350 automjete Lynx dhe mbi 200 tanke Panther gjatë një periudhe 15-vjeçare, raportoi Handelsblatt.

Rheinmetall nuk e mohoi raportin kur u kontaktua nga Reuters dhe tha se do të bënte një njoftim në kohën e duhur./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *