Irani akuzoi të hënën autorin Salman Rushdie dhe mbështetësit e tij për sulmin ndaj romancierit, i cili u shtrua në spital dhe u vendos në intubim.

“Salman Rushdie e ekspozoi veten ndaj zemërimit popullor duke fyer shenjtorët e Islamit dhe duke kaluar vijat e kuqe të 1.5 miliardë muslimanëve,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani, në reagimin e parë zyrtar të Teheranit ndaj sulmit.

“Në sulmin ndaj Salman Rushdie, ne nuk e konsiderojmë askënd tjetër përveç tij dhe mbështetësve të tij të denjë për qortim, qortim dhe dënim”, shtoi ai.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken e akuzoi Iranin për nxitje të dhunës kundër autorit.

Ministria e Jashtme e Iranit mohoi çdo përfshirje në sulm dhe Kanaani shtoi: “Askush nuk ka të drejtë të akuzojë Iranin në këtë drejtim”.

farë ndodhi gjatë sulmit ndaj Salman Rushdies?

Të premten, një sulmues u turr në skenën ku Rushdie do të mbante një fjalim në shtetin e Nju Jorkut përpara se ta godiste disa herë me thikë, edhe në qafë. Gjendja e tij është përmirësuar.

Autori ishte i famshëm për faktin se ishte subjekt i një dekreti nga udhëheqësi iranian Ayatollah Ruhollah Komeini në vitin 1989. Komeini tha se romani i Rushdies “Vargjet Satanike” denigronte fenë islame.

Fondacioni gjysmë-zyrtar iranian 15 Khordad kishte vendosur gjithashtu një shpërblim prej 3.3 milionë dollarësh (3.2 milionë euro) për kokën e Rushdies.

Qeveria iraniane më vonë u distancua nga dekreti i vitit 1989. Por në vitin 2019, liderit aktual Ayatollah Ali Khamenei iu pezullua llogaria e tij në Twitter për postimin se dekreti ishte “i qëndrueshëm dhe i pakthyeshëm”.

Marrëveshja bërthamore po afrohet

Gjatë të njëjtës konferencë shtypi, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Kanaani tha se Irani mund të mbështesë një propozim të Bashkimit Evropian për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, nëse nuk kalohet asnjë “vijë e kuqe”.

“Vijat e kuqe” janë kushte të vendosura nga Irani, Shtetet e Bashkuara dhe palët e tjera, shkelja e të cilave do të shkaktonte konflikt.

Megjithatë, një zyrtar i lartë iranian i paidentifikuar i tha Reutersit: “Ne nuk kemi ngut”.

“Ne shesim naftën tonë, kemi shkëmbime të arsyeshme me shumë vende, përfshirë vendet fqinje, kemi miqtë tanë si Rusia dhe Kina, të cilët janë të dy në kundërshtim me Uashingtonin…programi ynë [bërthamor] po përparon”, thanë ata. “Pse duhet të tërhiqemi?”

Leave a Reply

Your email address will not be published.