Subscribe

Forcat ushtarake të Irakut presin të marrin kontrollin e plotë të Mosulit në orët e ardhshme, pasi mbrojtja e Shtetit Islamik po rrëzohet. Ky është njoftimi qe ka bere televizioni shtetëror iraken. Sulmet ajrore dhe të artilerisë, me granata dhe bomba goditën bastionin e fundit të xhihadistëve në qytet. Disa ushtarakë kanë festuar për fitoren ende pa dalë njoftimi zyrtar nga qeveria e Irakut. Një zëdhënës i ushtrisë tha se mbrojtja e terroristeve po shembej.

 

Koalicioni ndërkombëtar i udhëhequr nga SHBA po siguron mbështetje ajrore e tokësore për ofensivën nisur prej tetë muajsh. Nga ana tjetër, disa zyrtare ushtarake amerikane kane thëne se disa anëtare te shtetit islamik janë dorëzuar.

 

Mosuli ishte qyteti më i madh i pushtuar nga militantet e ISIS tre vite më parë, ku kryengritësit shpallen kalifatin e tyre.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *