Me 130 vota pro asnjë kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi ka miratuar projektligjin për ratifikinmin e protokollit për aderimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

 

Kreu i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi e cilësoi votimin si një tregues të forcimin të metejshëm të marrëdhënieve mes dy vendeve.

 

Duke u ndalur tek episodi ku Paloka qëlloi me bojë kryeministrin Edi Rama, Talat Xhaferi u shpreh se ai është mësuar me situata të tilla pasi gjatë momentit të ndryshimeve Kushteteuse për çështejn e emrit edhe Parlamenti maqedonas u përfshi nga episode të tilla.

 

Xhaferi gjatë fjalës së tij deklaroi se është krenar që u bë pjesë e një akti ku Parlamenti shqiptar votoi unanimisht aderimin e Maqedonisë në NATO.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.