Deputetët hungarezë kanë ratifikuar ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n, duke i hapur rrugën anëtarësimit të vendit nordik, shkruan BBC. 

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me Aleancën në vitin 2022 pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, por Hungaria e kishte akuzuar atë si armiqësore.

Lexo edhe :

Related Posts

Megjithatë, javën e kaluar, kryeministri i Hungarisë Viktor Orban tha se ata tani ishin “të përgatitur të vdisnin për njëri-tjetrin”.

Të gjithë anëtarët e NATO-s pritet të ndihmojnë një aleat që sulmohet.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se sot ishte një “ditë historike” dhe se Suedia ishte “e gatshme të merrte përgjegjësinë e saj për sigurinë euro-atlantike”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se vendimi i parlamentit hungarez e bëri aleancën “më të fortë dhe më të sigurt”.

Orban është një politikan nacionalist me lidhje të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin.

Ai shpesh ka bllokuar përpjekjet e BE-së për të dërguar ndihmë ushtarake në Ukrainë.

Suedia është një nga vendet e BE-së që ka akuzuar Hungarinë për kthim prapa në parimet demokratike të BE-së.

Javën e kaluar, Orban priti homologun e tij suedez Ulf Kristersson dhe njoftoi mbështetjen e tij për anëtarësimin e Suedisë.

“Të jesh anëtar i NATO-s do të thotë se ne jemi të përgatitur të vdesim për njëri-tjetrin”, tha ai.

Miratimi i parlamentit hungarez tani duhet të nënshkruhet nga presidenti, pas së cilës një ftesë zyrtare i dërgohet Suedisë për t’iu bashkuar grupit prej 31 anëtarësh.

Procesi zakonisht zgjat disa ditë.

Turqia kishte qenë vendi tjetër i NATO-s që refuzoi miratimin e aplikimit të Suedisë. Ajo përfundimisht hoqi veton e saj në janar.

Çdo anëtar ka të drejtën e vetos mbi zgjerimin e aleancës mbrojtëse.

Suedia dhe fqinji i saj lindor Finlanda, konsiderohen prej kohësh neutrale ushtarakisht, por njoftuan synimin e tyre për t’u bashkuar me NATO-n në maj 2022.

Finlanda u bashkua zyrtarisht në prill të vitit të kaluar, duke dyfishuar gjatësinë e kufirit të aleancës me Rusinë.

Presidenti rus Vladimir Putin dërgoi ushtrinë e tij në Ukrainë në vitin 2022 me shpresën se do të kontrollonte zgjerimin e NATO-s dhe do të dobësonte kolektivizmin perëndimor.

Në fakt, me aderimin e Suedisë dhe Finlandës ndodhi pikërisht e kundërta./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *