Honda ka bërë një goditje te madhe në merkaton e motorciklizmit duke marrë shërbimet e ish kampionit të botës Jorge Lorenzo.

 

Pak orë pas fitores së arritur se fundmi ne Mugello, numri 99 I ka dhënë fund zyrtarisht edhe bashkëpunimit me ekipin Ducati dhe Hrc duke gjetur gjuhën e përbashkët me Hondën duke ndërtuar një superskuadër bashkë me Marc Marquez.

 

Spanjolli do të zërë vendin tek ky ekip te Dani Pedrosës, I cili mbylli bashkëpunimin e gjatë 18 vjecar me motorin japonez.

 

Kontrata e firmosur me Hondën është dyvjecare dhe flitet për shifra tejet te mëdha të cilat gjithsesi nuk janë bërë të ditura.

 

Spanjolli Lorenzo është tre herë fitues I kampionatit boteror te Moto Gp ndërsa shoku I ri I skuadrës dhe njëkohësisht rival Marc Marquez e ka fituar 4 herë botërorin teksa kryeson edhe në këtë edicion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *