Presidenti francez, François Hollande mblodhi sot këshillin e tij të sigurisë, një ditë pasi një polic u qëllua në Champs-Elysees, në një nga atraksionet më të mëdha turistike të kryeqytetit francez.

 

Grupi ekstremist i Shtetit Islamik mori përgjegjësinë për të shtënat, të cilat ndodhën tre ditë përpara zgjedhjeve presidenciale të vendit. Kryeministri, Bernard Cazeneuve dhe ministri i Brendshëm, Matthias Felk ishin midis zyrtarëve kyç në takim, sipas një lajmi në twitter nga zyra e presidentit.

 

Prokurori i Parisit, Francois Molins tha dje se sulmuesi ishte identifikuar edhe pse nuk pranoi të jepte detaje të tjera, duke thënë se hetuesit donin të përcaktonin nëse kishte ndonjë bashkëpunëtor.

 

”Sulmuesi u tërhoq pranë një makine të policisë në sheshin qendror të Parisit dhe hapi zjarr duke vrarë një nga oficerët në automjet”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Pierre-Henry Brandet.

 

Më pas, ai u përpoq të ikte më këmbë duke qëlluar akoma dhe duke plagosur dy oficerë të tjerë përpara se të vriteshin. Një turist i huaj gjithashtu u plagos lehtë.

 

Të dielën, Franca do të zhvillojë raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Kandidati kryesor, Emmanuel Macron tha se do të anulonte takimet elektorale në Rouen dhe Arras, në veri të vendit, pas sulmit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *