Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar për situatën nga gripi i shpendëve në vend.

 

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se kjo sëmundje është skandali i fundit i qeverisë, pasi sipas tij fshehu gripin e pulave dhe nuk njoftoi popullatën.

 

Ai thekson se sistemi veterinar në Shqipëri nuk ka kushtet më minimale për të ndjekur këtë sëmundje.

 

“Qeveria e gripit te pulave!
Te dashur miq, gripi i pulave dhe ngordhja e miliona pulave nga kjo semundje problematike per njerezit eshte skandali i fundit i narkoqeverise. Kjo sepse narkoqeveria ne kundershtim flagrant me detyrimet ligjore kombetare dhe nderkombetare ne shkelje te ligjeve kombetare dhe ndekombetare fshehu gripin e pulave nuk njoftoi popullaten, as dhe institucionet respektive nderkombetare duke kercenuar rende shendetin dhe jeten e njerezve me nje epidemi te perhapur te gripit te shpendeve.
Perveç ketyre sistemi veterinar ne Shqiperi nuk ka kushtet me minimale per te ndjekur kete semundje.
Qytetari dixhital akuzon ministren si pergjegjese per kete situate.
Duke denuar me ashperine me te madhe kete skandal ma pasoja te renda per shendetin e shqiptareve ju ftoj te lexoni mesazhin e meposhtem. sb

 

Pershendetje Z. Berisha
Ne nje kohe qe po behet kerdia, kane ngordhur 500 mije pula, Ministrja jone e nderuar, Znj.Krifca eshte me pushime per qejf te saj. Eshte nisur ne date 20 dhe tani qe po flasim eshte akoma me pushime. Rrezikojme te paguajme 50 leke per nje veze. Gjithe te mirat dhe ju i nderuar. Sistemi Tims e verteton me se miri kete fakt dhe hotelet e luksit dhe qejfit qe ka prenotuar nderkohe qe ekipet ne terren po rrine ne ore te vona. Me respekt. Ju faleminderit”

Leave a Reply

Your email address will not be published.