Granit Xhaka transferohet tek Arsenal për shifrën e majme prej 43 milion eurosh. Ky është transferimi rekord që ka bërë në historinë e vet skuadra e Borusia Mynshgladabah, e cila ka humbur shërbimet e kapitenit të vet, por nga ana tjetër ka fuur në arkat e veta një shumë mjaft të madhe eurosh. Nga ana tjetër, edhe për futbollistin me origjine shqiptare transferimi tek Arsenali në Premier League është një arritje e jashtëzakonshme në planin personal. 23-vjecari i shoqëruar nga e gjithë familja e tij ka qenë së fundmi në Londër ky kreu vizitat mjekësore, firmosi kontratën me londinezet dhe me pas bëri orografitë e para si lojtar i topçinjve. Mesfushori i talentuar, i cili u be i njohur tek kampionet e Zvicrës Basel, luajti 4 vite tek Borusia Mynsheglabdahn në bundeslige ku u rikonfirmua në nivele te larta. Ai kishte një kontratë deri në 2019 me ekipin gjerman, por menaxheri i Arsenalit, Arsen Venger e dëshironte aq shumë atë saqë pagoi klauzolën prej 43 milion euro për ta transferuar në emirates, një kampionatin më të forte të futbollit në Europe. Granit Xhaka luan me përfaqësuesen e Zvicrës dhe pak ditë më parë pohoi se nuk do t’i braktisë helvetet për Kosovën. Në ndeshje e parë të euro 2016 ai do të luajë kundër Shqipërisë dhe vëllait të tij talent Xhaka që zgjodhi të përfaqësoje kuqezinjtë.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *