Rusia po i kthehet gjithnjë e më shumë shantazheve dhe stimujve financiarë për të punësuar gjermanë, të cilët do të kenë rolin e spiunëve në favor të saj. Kjo tentativë vjen pasi shërbimet ruse të inteligjencës u goditën nga dëbimi i rreth 600 diplomatëve rusë nga Evropa, shkruan agjencia e sigurisë së brendshme të Gjermanisë.

Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës (BfV) ka njoftuar se shërbimet sekrete ruse po shpenzojnë shumë për të rekrutuar agjentë në Gjermani, pavarësisht përpjekjeve perëndimore për të frenuar operacionet e tyre që kur Moska pushtoi Ukrainën.

“Rusia po punon shumë për të kompensuar reduktimin e numrit të agjentëve rusë në Gjermani, të bërë nga qeveria gjermane”, tha kreu i BfV Thomas Haltenëang gjatë një konference për shtyp.

Dy shtetas gjermanë , të cilët u dënuan gushtin e kaluar për tradhti të lartë me akuzën e spiunazhit për Rusinë, vlerësohet se janë paguar nga 400 mijë euro për shërbimet e tyre, raporton BfV.

“Tarifat e agjentëve tregojnë se shërbimet e inteligjencës ruse vazhdojnë të kenë financa të mëdha burimet për të arritur qëllimet e tyre të mbledhjes së inteligjencës”, thuhet në raportin e BfV.

Zakonisht ata që rrezikojnë të jenë në shënjestër të inteligjencës ruse janë gjermanët që jetonin në Rusi ose udhëtonin rregullisht atje, duke përfshirë diplomatë gjermanë, të cilët mund të bëhen lehtësisht të prekshëm ndaj përpjekjeve për shantazh.

Në fillim të këtij muaji, NATO ripohoi gjithashtu shqetësimet e saj për spiunazhin rus dhe bëri thirrje për veprime më të ashpra në përgjigje të asaj që e përshkroi si një fushatë aktivitetesh armiqësore, duke përfshirë aktet e sabotimit dhe sulmeve kibernetike. Gjermania është një nga 32 vendet e NATO-s.

Rusia ka treguar përshtatshmërinë e saj në gjetjen e mënyrave për të ndikuar në zhvillimet në Gjermani pasi kanalet e saj mediatike u ndaluan dhe 600 diplomatë të saj të vendosur në të gjithë Evropën u dëbuan, tha BfV.

Disa nga këto përpjekje për ndikim janë zhvendosur në platformën e mediave sociale Telegram, e cila është e vështirë për t’u kontrolluar dhe spiunët aktualisht janë të lidhur me organizatat ndërkombëtare. Oficerët rusë të ngarkuar me trajtimin e sinjalizuesve tani udhëtojnë për ta bërë këtë në vend që të jenë të vendosur në Gjermani.

Grupet e ekstremit të djathtë janë gjithashtu një audiencë pranuese për operacionet e ndikimit rus. Këto përfshijnë teoricienët e konspiracionit të Reichsbuerger (Qytetarët e Rajhut), disa prej të cilëve tani janë në gjyq për komplotimin e një grushti shteti kundër rendit demokratik gjerman, për të cilin ata kishin kërkuar mbështetjen ruse.

Ndër teoritë e reja të konspiracionit që qarkullojnë në qarqet e ekstremit të djathtë, raporton BfV, është teoria e pabazë se lufta në Ukrainë synon të krijojë një shkretëtirë të pabanuar në lindje të vendit në të cilin mund të zhvendoset popullsia e Izraelit. Ai gjithashtu thekson se Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, si një hebre, portretizohet në mënyrë të rreme si një nga komplotistët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *