Sipas mediave amerikanë muzikanti ndodhej në shtëpinë e një miku të tij në Los Angeles dhe kishte kërkuar të shkonte në tualet.

 

Duke mos e parë të kthehej, shoku më pas hyri në banjë, duke e gjetur të pajetë në tokë. Mjekët që ndërhynë dyshojnë se ai vdiq nga arresti kardiak, por ende nuk është raportuar për shkakun zyrtar të vdekjes.

 

Edhe Jarez Posey , miku dhe menaxheri i tij, nuk e specifikoi shkakun e vdekjes në CNN. Policia pranë trupit nuk gjeti drogë apo objekte që mund të mendonin përdorimin e drogës. Do të kryhen autopsi dhe analiza toksikologjike për të përcaktuar shkakun zyrtar të vdekjes.

 

Coolio ishte një nga emrat më të mëdhenj në skenën e hip-hop-it të viteve 90.

 

Me një nga hitet e tij, Gangsta’s Paradise , ai fitoi një Grammy për performancën më të mirë solo rap në vitin 1995, kolonë zanore për  Mendjet e rrezikshme të John N. Smith , me Michelle Pfeiffer.  Kënga qëndroi në krye të top-listave për disa javë.

 

Artisti vazhdoi të kishte shumë hite të tjera, të tilla si Sumpin ‘Neë dhe It’s All the Ëay Live të dyja nga 1996 .

 

Reperët Snoop Dog dhe Ice Cube bënë homazhe për Coolio, ndër të parët që ndanë mesazhe në rrjetet sociale pas lajmit për vdekjen e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *