Kombëtarja shqiptare ka nisur zyrtarisht përgatitjet per evropianin France 2016. Kuqezinjtë janë akomoduar ne hotelin Falkenshtainer ne provincën Bad Valsedorf aty ku kane zhvilluar edhe stërvitjen e pare. Nen urdhrat e De Biasit, kane qene 19 futbolliste me lojtaret e fundit qe i jane bashkuar skuadrës Balaj, Mavraj, Roshi e Gashi. Skuadra pritet te kompletohet ne 29 maj me lojtaret e fundit. Numri nje i pankines kuqezi ka zhvilluar nje stërvitje prej 80 minutash me vrapim te lehte, strecing, ushtrime me topin, por edhe nje ndeshje kontrolli prej 24 minutash per te pare gjendjen e lojtareve. Skuadrat janë ndare me Berishën, Hysaj, Ajeti, Rrahmani, Lenjani, Basha, Lila, Roshi e Cikalleshi me sulmuesin e Basaksehir qe ka shënuar tre gola. Ne kampin kundërshtar ka qene Shehi, Cana, Mavraj, Gjimshiti, Shala, Abrashi, Rashica, Gashi e Balaj me golin e vetëm qe eshte shënuar nga shkodrani. Nga dita e sotme, kuqezinjtë zhvillojnë dy seanca stërvitore ne dite deri te dielën e 29 majit kur do te zhvillojnë miqësoren me Katarin ne Hartberg. Me pas, kombëtarja udhëton drejt Italisë ku ne 3 qershor ne Atleti Azurri te Bergamos do te zhvilloje miqësoren e dyte ne orën 20:30 kundër Ukrainës.