Përfshihet nga flakët katedralja e njohur “Notre-Dame” në Paris.

Zjarri ka përfshirë pjesën e sipërme të godinës por fatmiresisht pa persona te lenduar pasi edhe ata qe ishin ne katin e pare jane evakuuar me shpejtesi.

Flakët gjigande që përfshinë katedralen kanë bërë xhiron e mediave në mbarë botën.

Mësohet se ka qënë një zjarr aksidental i rënë gjatë punës që po bëhet për rikonstruksionin e “ Notre Dame”.

Zjarrefikesit mberriten shpejt ne vendngjarje duke u perfshire ne nje beteje me flaket qe u perhapen shpejt dhe e bene shume te veshtire punen e tyre.

Katedralja “Notre-Dame” eshte nje nga pikat turistike me te frekuentura ne Paris me afro 13 milion vizitore ne vit.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *