Peter Handke fitoi çmimin Nobel në letërsi këtë të enjte. Por marrja e çmimit Nobel nga ana e Handke ka ngjallur reagime të shutma, pasi ai cilësohet si një nga adhuruesit e të ashtëquajturit “Kasapi i Ballkanit”, diktatorit serb Slobodan Milosevic.

 

Por kush është Peter Handke dhe pse paragjykohet kaq shumë nga opinion? Në vitin 2007 The American Scholar, publikonte një artikull I cili vijon të jetë dhe sot një burim citati nga mediat prestigjoze, kryesisht The Guardian, ku kritikonte hapur shkrimitarin austriak Handke.

 

Edhe pse në fushën e letërsisë Handke njohet si shkrimtari më i forte e më trilluesi që ka dalë në letërsinë gjermane dhe një nga stilistët më të mirë të prozës, ai është gjithashtu mbrojtësi dhe adhuruesi më I spikatur I diktatorit  serb Slobodan Milosevic. Dhe një gjë të tillë ai e pasqyroi më së miri në vitin 2006. Vit kur vdiq në qelinë e burgut në Hagë Milosevic.

 

Handke foli në funeralin e tij në Beograd një javë më vonë, kur arkivoli i Milosevicit u shfaq në Muzeun e Revolucionit para një turme të tejmbushur me rreth 20,000 nacionalistëve radikalë serbë.

 

Ajo që tha Handke ka qenë objekt debati. Raportet fillestare e cituan atë në faktin se prania e tij në varrosjen e shtetit tallës kishte për qëllim të nderonte një njeri që kishte “mbrojtur popullin e tij” gjatë luftërave ballkanike të viteve 1990.

 

“Unë nuk e di e vërteta. Por unë shoh. Unë dëgjoj. Une ndiej. Më kujtohet. Kjo është arsyeja pse unë jam këtu sot, afër Jugosllavisë, afër Serbisë, afër Sllobodan Millosheviçit. ”

 

Handke deklaroi gjithashtu gjatë funeralit se Millosheviçi ishte detyruar të “mbronte territorin e vendit të tij” dhe se “kushdo që ishte në pozitën e tij” do të kishte vepruar ashtu si kishte bërë diktatori serbë.

 

Kjo gjë u bë dhe një farë pengese edhe në karrierën e tij. Kjo pasi në vitin 2006, kompania më e njohur e teatrit në Francë, La Comédie Française, njoftoi se ajo do të performojë një nga shfaqjet më të reja të Handke, por vënia në skenë e verpës u anulua pasi kompania ishte skandalizuar nga ato që kishte lexuar në lidhje me qëndrimet e shkrimtarit.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *