Çelsi është shpallur fituesi i Europa League duke mposhtur Arsenalin me rezultatin e thellë 4 me 1.

 

Në finalen e luajtur në Baku, blutë e Maurizio Sarrit arritën të vulosnin për herë të dytë suksesin në këtë kompeticion duke fundosur topçinjtë e Unai Emery.

 

Pas një pjese të parë të mbyllur në barazim, Chelsea arriti të mbyllte gjithçka qysh në fillimin e pjesës së dytë.

 

Në minutën e 49 ishte Giroud ai që shënoi I pari dhe I dha epërsinë ekipit të Chelsea. Por seria e golave nuk u ndal me kaq, pasi të besuarit e Sarrit arritën që të shënonin në harkun e 5 minutave dhe dy gola të tjerë.

 

Pedro në të 60 dhe Hazard në të 65 përmes një penalltie prenë përfundimisht shpresat e Arsenal.

 

Iëobi shkurtoi diferencën e golave në të 69 por vetëm dy minuta më vonë Hazard arriti të shënonte golin e dytë personal dhe të vuloste shifrat përfundimtare të takimit.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *