Frymëmarrje për Luis Van Gal qe për momentin shpëton punën e tij ne krye te Manchester United. “Djajtë e kuq” fituan 3-1 ne Pride Park ndaj skuadrës se kategorisë se dyte Derbi Kuanti duke prere një bilete për ne 1/8 e Fa Cup. “Djajtë e kuq” kaluan te paret ne avantazh kur ne minutën e 16 Uejn Runi edhe pse ne pozicion te dyshimte per jashtë loje me nje goditje fantastike e çoi topin ne majte te portierit kundërshtar. Por ne minutën e 37 te takimit, gjithçka u kthye ne baraspeshe kur Thorne barazoi për vendasit. Me fillimin e pjesës se dyte te zotet e shtëpisë, nuk arritën te shfrytëzonin rastet e krijuara ndërsa ne një kundërsulm te shpejte Lingard pasoi nga e djathta për Blind qe shënoi golin e dyte për Manchester United. Ne fundin e takimit, ne minutën e 83-te, ne përpjekje per te barazuar shifrat, derbi kuanti pësoi nje tjetër gol kete radhe me protagonist Huan Mata. Manchester United ne turin tjetër, ndërsa per teknikun holandez per momentin nuk flitet per një largim nga skuadra angleze.

France, Lille nuk bën dot surprizën

Pas nje kualifikimi per ne kupën e ligës, Lile nuk arriti te bente dot surprizën duke u befasuar ne minutën e 5 te shtesës nga Marseja. Ne Velodrom sfida hapëse e javës se 22 te kampionatit francez përfundoi ne barazim 1-1 nje rezultat qe nuk vlen per asnjë nga skuadrat duke pare renditjen e përgjithshme. Pas nje pjese te pare pa shume emocione te paret qe kaluan ne avantazh ishin miqtë me Corchia ne minutën e 57-te. Por edhe pse me nje lojtar me shume pas daljes me te kuqe Barrida 7 minuta nga fundi Lila, nuk arriti te shfrytëzoje armët plus duke e pësuar ne fundin e takimit. Ne mi9nuten e 5 te shtesës marsejezet gjeten golin e barazimit me Rabijard ne nje aksion me protagonist italianin De Ceglie.