Përfaqësuesja e Çekisë ka bërë sot publike listën për pjesëmarrjen në Euro 2024, ku u kualifikua si e dyta në grupin ku ishte edhe Shqipëria.

Trajneri, Ivan Hasek, i emëruar pas kualifikimit pasi tekniku Silhavi dha dorëheqjen, ka zgjedhur 26 futbollistët me të cilët do të marrë pjesë në aktivitet, pa publikuar rezervat e mundshme.

Sigurisht emrat më të njohur janë Patrik Schick dhe Tomas Soucek, ndërsa Antonin Barak e Vaclav Cerny janë gjithashtu lojtarë që kanë bërë mirë me klubet përkatëse.

Lista:

Portierë: Jindrich Stanek (Slavia Prague), Matej Kovar (Leverkusen), Vitezslav Jaros (Sturm Graz).

Mbrojtës: Vladimir Coufal (West Ham), David Doudera (Slavia Prague), Tomas Holes (Slavia Prague), Robin Hranac (Viktoria Plzen), Ladislav Krejci (Sparta Prague), David Zima (Slavia Prague), Tomas Vlcek (Slavia Prague), David Jurasek (Hoffenheim), Martin Vitik (Sparta Prague).

Mesfushorë: Tomas Soucek (West Ham), Michal Sadilek (Tëente), Antonin Barak (Fiorentina), Lukas Provod (Slavia Prague), Ondrej Lingr (Feyenoord), Vaclav Cerny (Ëolfsburg), Matej Jurasek (Slavia Prague), Pavel Sulc (Viktoria Plzen), Lukas Cerv (Viktoria Plzen).

Sulmues: Patrik Schick (Leverkusen), Jan Kuchta (Sparta Prague), Tomas Chory (Viktoria Plzen), Mojmir Chytil (Slavia Prague), Adam Hlozek (Leverkusen)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *