Ndonëse në ulje, numri i viktimave edhe këtë të hënë në Itali ka qënë shumë I lartë.

602 viktima raportohen 24 orët e fundit në të gjithë vendin.

Kemi të bëjmë me një ulje në raport me një ditë më parë, konkretisht 50 viktima më pak.

Pavarësisht kësaj, shifrat e viktimave në vendin fqinjë vijojnë të jenë dramatike.

Italia mban rekordin negativ te viktimave duke qendruar ne krye me nje bilanc te rende prej 6077 viktima, dyfishi thuajse i Kines.

Numri total i personave qe kane rezultuar pozitiv me koronavirus ne vendin fqinje nga fillimi e deri me tani, perfshire te sheruarit dhe viktimat eshte 63 928.

7432 të shëruar në total nga koronavirusi në Itali, nga të cilët 409 vetëm gjatë kësaj të hëne. Ndersa te semure aktiv mbeten ende 50 mije e 418.

Lajm i vetëm pozitiv eshte dita e dyte me ulje te rasteve te reja. Kete te hene raportohen 3780 raste te reja ndersa nje dite me pare ishin rreth 3900.

Te shtunen nderkohe kishim pasur nje shifer te infektuarish te rinj qe shkonte mbi 4800.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *