Ne Gjermani, Dortmundi merr edhe fitoren e dyte rresht pas ardhjes ne stol te Peter Stoger. Megjithëse e ka nisur keq ne shtëpi me një gol te miqve nga Hofenhajm me ane te Uth ne minutën e 21, ne pjesën e dyte është Aubamejang me penallti dhe Pulisic ne minutën e 89 qe i japin fitoren verdhezinjve. Dortmundi me këtë fitore eshte rikthyer ne zonen champions duke u renditur ne vendin e trete me 28 pike 13 me pak se Bayerni i vendit te pare.

Teksa Reali i Madridit arriti te mbroje titullin kampion bote për klube duke mundur ne finale Gremion 1-0 me një gol te Ronaldos duke u bere skuadra e pare ne histori qe arrin një gjë te tille, ne Spanje kampionati vazhdon me lajme te mira për madrilenet. Valencia ka humbur transferten e radhës ndaj Eibar 2-1. Inui ka shënuar me fillimin e pjesës se dyte i harruar ne zonën e miqve. Ka barazuar shpejt Santi Mina por ne fund Joan Jordan ka shokuar miqtë duke i dhëne fitoren te zotëve te shtëpisë. Valencia mbetet ne kuotën 34 pike ndërsa Eibar është ne vendin e 7 me 21 pike. Ka përfituar Atletiko Madrid qe përballë Alaves ka fituar me 1 gol te Torres dhe është tashme e dyta me 36 pike.