Tashmë është zyrtare; tenisti serb Novak Xhokoviç do të marrë pjesë në Australian Open, edhe pse i pavaksinuar.

 

Numri 1 në botë për momentin, më herët kishte refuzuar të tregonte statusin e tij të vaksinimit, përkundër rregullave te vendosura nga organizatorët.

 

Ai kishte lënë të nënkuptohej se nuk ishte vaksinuar dhe nuk do të vaksinohej për të marr pjesë në Australian Open .

 

Kjo kishte ngritur shume shqetësime tek tifozët e këtij sporti dhe tek fansat e tij.

 

Por duket se organizatorët e këtij eventi kanë bërë një hap pas, duke i siguruar tenistit një leje speciale udhetimi për në Australi me qëllimi pjesmarrjen në Grand Slam.

 

Lajmi është bërë i ditur nga vet sportisti me anë të një postimi në rrjetet sociale. Tenisti serb shihet si favorit i këtij turneu dhe pjesmarrja e tij do të lumturonte fansat e këtij sporti.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *