Ministria e Shëndetësisë raporton 352 raste të reja me koronavirus dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit.

 

Gjithashtu bëhet me dije se 426 qytetare jane shëruar në 24 orët e fundit.

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2,859 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 352 qytetarë, në këto bashki: 152 në Tiranë, 23 në Durrës, 20 be Fier, 14 në Gjirokastër, 12 në Vlorë, 11 në Elbasan, 10 në Kavajë, Kamëz, 7 në Shkodër, Dibër, Lushnje, Sarandë, 6 në Shijak, Tepelenë, Memaliaj, 5 në Mallakastër, Kuçovë, 4 në Vorë, Devoll, Berat, 3 në Tropojë, Krujë, Skrapar, 2 në Vau Dejës, Malësi e Madhe, Mirditë, Rroskovec, Korçë, Pogradec, Dimal, Gramsh, 1 në Kukës, Lezhë, Kurbin, Rrogozhinë, Delvinë, Poliçan, Cërrik.
Janë 5633 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 136 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 2 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv; dy qytetarë nga Tirana 56- 88 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 426 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 194,452 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (10 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          352
Të shëruar në 24 orë       426
Të shtruar në spitale       136
Humbje jete në 24 orë     2
Testime ditore                 2,859

Testime totale              1,416,414
Raste pozitive                203,215
Raste të shëruara          194,452
Raste Aktive                      5,633
Humbje jete                      3,130

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2,688
Fier                 617
Gjirokastër     556
Shkodër          393
Durrës             364
Berat               274
Elbasan           244
Vlorë                196
Lezhë               127
Korçë               84
Kukës               46
Dibër                44

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *