Ore vendimtare për zyrtarizimin e trajnerit te ri ne krye te kombëtares shqiptare. Christian Panucci pritet te mbërrije ne Tirane, per te zyrtarizuar marrëveshjen ne krye te kombëtares shqiptare. U duk se ish-mbrojtësi i shquar i Milanit ishte shume pranë firmosjes nen drejtimin kuqezi, por vete Federata Shqiptare e mohoi duke deklaruar se asgjë nuk eshte zyrtarizuar.

 

Ne një deklarate ne Facebook ajo nënvizoi se vazhdojnë negociatat intensive për te zyrtarizuar emrin qe do te zëvendësoje Xhani de Biasin dhe ne orët ne vijim do te konfirmohet zgjedhja per trajnerin e ri. Por burimet brenda vete FSHF vazhduan t’i meshojnë faktit se 44- vjeçari Christian Panucci ka arritur marrëveshjen dhe ka parakaluar pas një gare te ashpër si Klarenc Seedorf ashtu dhe patriotin e tij Di Canio, i cili shihej si me i përshtatshmi per eksperiencën qe kishte.

 

Arsyeja; Jo vetëm dëshira e madhe për te mare nje kombëtare, por edhe eksperienca qe ka pasur ne krah te Fabio Kapelos kur ai drejtonte Rusinë. Nje tjetër pike e forte; nje page e ulet ne krahasim me kandidatet e tjerë çka i shkonte përshtat edhe FSHF-se qe ka deklaruar gjithmonë se nuk do te tejkalonte pagën e Xhani de Biasit. Per këtë arsye, Federate Shqiptare e Futbollit u detyrua te ndërhynte per here te dyte, duke theksuar se nuk ka asgjë te konfirmuar dhe se vazhdojnë negociatat si me Panuccin, De Canion, por se fundmi është futur ne liste edhe Antonio Malesani.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *