Këtë të martë u luajtën takimet e para të fazës së grupeve të Champions Leauge. Karakteristikë e takimeve ishin penalltitë dhe autogolat.

 

Ndeshja kryesore mes PSG dhe Manchester United u mbyll me rezultatin 1-2. Golat për United u shënuan nga Bruno Fernandes, i cili  në minutën e 24 shenoi me një penallti. Më pas shënoi Marcus Rashford ne minuten e 86.

Me heret autogoli i Martial kishte ekuilibruar shifrat.

 

Nga ana tjetër, Lazio mundi me rezultatin 3-1 Borussia e Dortmundit.

 

Golat për italian u shenuan  nga Ciro Immobile e Jean-Daniel Akpa-Akpro.

 

Për Lazion “mendoi” edhe Marëin Hitz i Dortmundit, i cili bëri autogol në minutën e 23.

 

Ndërsa golin e vetem te Dortmundit e realizuoi Erling Braut Haaland. Strakosha beri nje paraqitje super duke pritur disa tentativa te talentit norvegjez.

 

 

Nga ana tjetër, Barcelona nuk zhgënjeu përballë Ferencvaroshit modest.

 

Katalanasit fituan me goleadë 5-1. I pari që nisi serinë e golave ishte Messi në minutën e 27, që shënoi me penallti.

 

Më pas shkëlqyen edhe Ansu Fati dhe Philippe Coutinho . Në minutën e 68 Pique doli me karton të kuq dhe penalltia më pas u përkthye në gol për Ferencvaroshin nga Igor Kharatin.

Megjithate kjo nuk e pengoi Barcen te shenonte edhe dy here te tjera me ane te Pedri dhe Dembele.

 

Myrto Uzuni nuk luajti per hungarezet pasi dyshohet se eshte me koronavirus dhe nuk kishte udhetuar ne Camp Nou.

 

Ne duelet e tjera Chelsea-Sevilla u mbyll në paqe me rezultatin 0-0, Rennes-Krasnodar 1-1, kurse Leipzig- Basaksehir 2-0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *