Brazili është kombëtarja e parë e zonës së Amerikës së Jugut e cila kualifikohet për në botërorin e Rusisë në 2018. Skuadra e trajnerit Tite mundi 3-0 në fushën e vet Paraguain dhe u shkëput me 9 pikë nga vendi i dytë ku ndodhet Kolumbia.

8 fitore radhazi për 5 herë kampionet e botës të cilët pak nga pak me shkëlqimin e tyre në eliminatore po bindin edhe me skeptiket se disfata e rëndë në botërorin e luajtur në shtëpinë e tyre kundër Gjermanisë, tashmë është vetëm një kujtim i hidhur.

Kundër Paraguait, festën e hapi Kutinjo në minutën  34-t. Në pas në startin e pjesës së dytë Nejmar humbi një penallti por 10 minuta më vonë, ylli i Barcelonës korrigjoi shënjestrën duke shënuar vetë golin e dytë për Brazilin. Në të 86 mbylli llogarite Marcelo.

4 ndeshje para fundit, tashmë Brazili mund ti lejoje vetes të bëjë eksperimente  kundër Ekuadorit, Kolumbisë, Bolivisë dhe Kilit.