Raundi i fundit në tensionit më të rrezikshëm të rajonit duket se ka marrë fund, tani për tani.

Izraeli ende nuk e ka pranuar zyrtarisht se sulmi në Iran në orët e para të mëngjesit të së premtes ishte bërë prej tij.

Ndërkohë, liderët ushtarakë dhe politikë të Iranit kanë minimizuar, hedhur poshtë dhe madje janë tallur me pasojat e shpërthimeve që ndodhen në Isfahan.

Llogaritë se çfarë lloj armatimi u vendos të premten dhe sa dëme u shkaktuan janë ende kontradiktore dhe të paplota, raporton BBC.

Zyrtarët amerikanë flasin për një sulm me raketa, por zyrtarët iranianë thonë se sulmet, në provincën qendrore të Isfahanit dhe në veriperëndim të Tabrizit, u shkaktuan nga dronë të vegjël kamikazë.

“Mjetet e rrëzuara nuk shkaktuan dëme dhe viktima,” insistoi Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amir-Abdollahian për Agjencinë gjysmë-zyrtare të Lajmeve Tasnim.

Por këta katërkopterë të thjeshtë janë një “ngacmim” i vogël nga Izraeli, ai i ka vendosur ato herë pas here në vitet e tij të operacioneve të fshehta brenda Iranit.

Këtë herë objektivi i tyre kryesor ishte provinca qendrore e njohur e Isfahanit, e cila njihet për trashëgiminë e saj mahnitëse islame.

Kohët e fundit, megjithatë, provinca është më e famshme për objektin bërthamor të Natanzit, Qendrën e Teknologjisë Bërthamore në Isfahan dhe një bazë të madhe ajrore, e cila u përdor gjatë sulmit të Iranit në Izrael më 14 prill.

Është gjithashtu një qendër industriale e fabrikave të strehimit që prodhojnë dronët dhe raketat balistike që u lëshuan me qindra në drejtim të Izraelit të dielën e kaluar.

Pra, një operacion i kufizuar duket se ka sjellë një paralajmërim të fuqishëm – se Izraeli ka inteligjencën dhe mjetet për të goditur sipas dëshirës zemrën e Iranit.

Është një mesazh kaq urgjent saqë Izraeli u sigurua që të dërgohej përpara, dhe jo pas fillimit të Pashkës hebreje, siç ishte parashikuar gjerësisht nga vëzhguesit e Izraelit.

Zyrtarët amerikanë kanë treguar gjithashtu se Izraeli shënjestroi vende të tilla si sistemi i radarëve të mbrojtjes ajrore të Iranit, i cili mbron Natanz. Ende nuk ka asnjë të dhënë të konfirmuar për suksesin e saj.

Pra, ky sulm mund të jetë gjithashtu vetëm një episode hapës. Por, për momentin, ishte një dhuratë e padëshiruar për ditëlindjen e 85-të për Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei.

Heshtja zyrtare e Izraelit i dha vendimmarrësit përfundimtar të Iranit hapësirë jetike politike.

Teherani nuk duhej të tërhiqej në rregullin e ri në rajon, sipas të cilit kurdoherë që armiku i tij kryesor të godasë, Irani do të godasë fort, pasi kjo mbart rrezikun e ndezjes së një spiraleje që mund të çojë në një përplasje të madhe.   /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *