Atletik Bilbao mbajti gjalle shpresat për nje vend ne kupat evropiane pas fitores impresionuese 5-1 ne San Mames ndaj Las Palmas ne ndeshjen e vlefshme per javën e 31 te kampionatit spanjoll. Nen një ritëm fantastik basket gjeten dy here rrjetën qe ne fillimin e takimit. Fillimisht San Hoze ne minutën e 7 shënoi golin e pare, ndërsa dy minuta me vone Munain dyfishoi rezultatin.

Ishulloret u munduan te kundërpërgjigjen ne minutën e 12 kur Bigas ngushtoi diferencën, por te zotet e shtëpisë te papërmbajtshëm shënuan edhe golin e trete ne minutën e 18 me Aduriz. Pjesa e dyte fotokopje e te pares kur ne nje dominim total basket mposhten edhe dy here te tjera portierin kundërshtar. Ne minutën e 58, Munain shënoi golin e katërt, ndërsa pas vetëm 60 sekondash Aduriz vulosi shifrat përfundimtare 5-1. Ne renditjen e përgjithshme Bilbao mban vendin e 6 ne kuotën e 53 pikëve, nje me pak se Villareal.