Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka dërguar një letër urimi  presidentes në detyrë , Vjosa Osmani, me rastin  e 13- vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Kreu i Shtëpisë së Bardhë shprehu gatishmërinë për të punuar me qeverinë e re në rrugën e integrimit evropian teksa theksoi rendësin e njohjes reciproke mes Serbisë dhe Kosovës.

 

JOE BIDEN

PRESIDENT I SHBA-së

“Ka ende shumë punë për të bërë, përfshirë arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë e fokusuar në njohjen e ndërsjellë, që fuqizon përballjen me pandeminë dhe nxitjen e rritjes ekonomike e cila mundëson një të ardhme të begatë për të gjithë qytetarët e Kosovës.”

 

Por urimi i presidentit duket se shkon përtej miqësisë mes dy vendeve. Biden nënvizon  se Kosova është një vend i veçantë për familjen e tij.

 

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten partner dhe mik i përkushtuar i Kosovës. Ndërkaq për mua personalisht, Kosova vazhdon të mbajë një vend të veçantë në familjen Biden, në shenjë respekti të kohës gjatë së cilës djali ynë i ndjerë Beau Biden punoi për ta siguruar paqen, drejtësinë dhe shtetin e së drejtës për të gjithë qytetarët e Kosovës.”

 

Ditë më parë presidenti Biden, i bëri thirrje presidentit të Serbisë që të punojë drejt reformave evropiane dhe arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Kosovën të përqendruar në njohjen e ndërsjellë.

 

Më herët gjatë ditës ambasadori amerikan në Prishtinë, Filip Kosnet takoi kryeministrin e zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtin si dhe presidenten në detyrë, Vjosa Osmani. Diplomati i lartë u bëri thirrje partive politike  që të punojnë shpejt për të krijuar një qeveri dhe parlament, që u shërben të gjithë qytetarëve dhe qe adresojnë të gjitha sfidat.

 

Takimet u komentuan edhe nga kryetari i parlamentit serb, Ivica Daçiç i cili tha se me zgjedhjen e Kurtit, dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit do të vështirësohet.

 

One thought on “Biden letër Vjosa Osmanit: Kosova, vend i veçantë për mua

 1. PRESIDENTI USA I POSAZGJEDHUR BIDEN LETËR U.D. PRSIDENTËS VJOSA OSAMNIT:
  KOSOVA,VEND I VEÇANTË PËR MUA!; KOSOVA, TREND I GJEGJRANDË GJËR DURUA!”
  PAS PRITJE TË GJATA 22 VJEÇARE; QAS SHQITJE STËRRGATA NDIZETFYE GRIJEVARRE;
  RIKTHIMI I SHPETIMTARIT, RIHIMNI I ÇLIRIMTARIT; QË MOS TA HUMBIM BESIMIN NË
  PËRKRAHJEN MADHESHTORE,PËR SHPËTIMIN TË POPULLKOMBIT SHQIPTARË,NDËR
  MË T’VUJATURIT, NDËR MË T’SHUAJTURIT; DUKE PËRJETUAR, KUKE TJTËRSUARUAR;
  DUKE NA RJEPUR TË SHTATË LËKURA TË TRUPIT, DUKE NA I STEPUR TË ZHAVTË OH,
  KUKE NA DJEGUR DHE STEPUR, MBYTUR DHE SHTYPUR PËR SËGJALLI; QË NA KALLI,
  TIME E FLAKË AUH,KRIME NGA SHTRIGA MË E LIGA PLAKË; EDHE TASHI, PA SHI;AH,
  PAS NJËZETËDY VITE, NDIZETËFRY PRITE; ME SHEKUJ DHE TEMPUJ, NA GLLABRUAN
  OUUUH SHKATËRRUAN,MBI 80% POR, PRAP TEPRAP, KËRKOJNË,TENTOJNË 100% O,
  VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHKRIPKAVRRINË;PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARINË!.
  MANI,USA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *