Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian zhvilluan bisedime urgjente mbi tensionet ushtarake midis Greqisë dhe Turqisë, pasi marinat e vendeve fqinje vijojnë provokimet në afërsi të ishullit Kastelorizo.

Presidenti turk Rexhep Erdogan deklaroi se Ankaraja do të vazhdojë deri më 23 gusht kërkimet për naftë dhe gaz në zonën e diskutueshme detare mes Greqisë dhe Qipros, sipas paktit të arritur me Libinë. Por pas një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel Turiqa e zbuti qëndrimin e saj.

Ndërkohë, Athina zyrtare po kërkon mbështetjen e vendeve anëtare të BE për të vendosur sanksione ndaj Turqisë nëse nuk heq dorë nga kërkesat e saj të cilat i konsideron të paligjshme.

Deri më tani, vetëm Franca është përgjigjur, duke dërguar dy anije luftarake për stërvitje të përbashkëta me marinën greke në zonën e konfliktit. Gjithashtu dy aeroplanë luftarakë janë vendosur në Kretë. Presidenti turk kërcënoi se kushdo që do të sulmojë anijet  turke do ta paguajë shtrenjtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *