Barcelona ka shënuar fitore ndaj PSG-së në Paris me rezultat 3-2 në çerekfinalen e parë të Ligës së Kampionëve.

Edhe pse PSG e kishte një dominim të vogël në pjesën e parë, katalanasit ishin ata që kishin më shumë raste të mira.

Robert Lewadowski, Raphinha dhe Sergio Roberto rrezikuan në mesin e pjesës së parë. Fal kësaj Barcelona kaloi në epërsi, në minutën e 37-të, kur Raphinha përfitoi nga një rrëmujë duke shënuar për 1-0.

Barcelona e mbylli në epërsi pjesën e parë, por fillimi i të dytës ishte i zjarrtë për PSG-në në “Parkun e Princave”. Ousmane Dembele arriti të shënojë një gol të bukur nga brenda zonës në minutën e 48-të për 1-1.

Pas tre minutash, PSG luan bukur në hapësira të ngushta, ku Fabian Ruiz pason te Vitinha i cili shënoi për 2-1.

Por se kjo ndeshje do të ishte një dramë e vërtet, e reagon edhe minuta e 62-të, kur një pasim maestral i Pedrit gjen Raphinhan i cili me një gjuajtje të bukur brenda zonës shënoi për 2-2.

PSG u lëshua për të gjetur golin e epërsisë sërish, por Barcelona ishte ajo që mori epërsinë.

Zhvillohej minuta e 77-të, kur  Ilkay Gundogan asistoi te Andreas Christensen që shënoi për 3-2.

Ndërkohë, Atletico Madridi ka arritur ta mposht Borussia Dortmundin me rezultat 2-1 në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve mes këtyre dy skuadrave.

Los Colchoneros arritën të shënon që në fillim, dhe këtë me rast të një gabimi skandaloz të gjermanëve. Zhvillohej minuta e 4-të, kur Rodrigo de Paul shënoi nga afër për 1-0.

Vendasit ishin më të mirë duke rrezikuar edhe në minutën e 20-të me Jose Maria Gimenez, por pa sukses. Në minutën e 32-të, Samuel Lino arriti të shënojë pas një aksioni të bukur për 2-0.

Në pjesën e dytë në të shumtën e kohës, Atletico Madridi arriti të menaxhojë lojën. Julian Brandt dhe Samuel Lino kishin raste të mira për të dy skuadrat për të ndryshuar rezultatin. Milionerët u kthyen në lojë në minutën e 81-të, kur Sebastien Haller shënoi për 2-1.

Deri në fund nuk kishte më gola dhe ndeshja e radhës pritet të jetë e zjarrtë, pasi që rezultati i sotëm i mban të dyja në lojë.