Vetem barazime ne miqësoret e luksit mes Gjermanisë e Francës dhe Angli – Brazil. Por beteja e Kelnit prodhoi ne fakt edhe emocione dhe gola te shumte. Edhe pse ne dominim total pancerat u surprizuan ne minutën e 33 kur Alexander Lakazet çoi topin ne rrjete.

Me fillimin e pjeses se dyte gjermania ne kërkim te golit duke e arritur ate ne minutën e 56 me Timo Verner  pas nje kombinimi me Mesut Ozil. Por francezet surprizuan serish kur ne minuten e 71 i nijeti lojtar Alexander Lakazet pas nje pasimi te Mbape, befasoi portierin Trap.

Atehere kur pritej qe gjithçka te perfundonte me fitoren e miqve, ne minutën e 3 te shtesës ishte Stindl qe pas pasimit te Gotze mposhti portierin Mandanda.

Ndërkohe ne Uembli beteja mes Anglisë dhe Brazilit përfundoi me rrjeta te paprekura. Pjesa e pare me raste te shumta nga te dy skuadra ku fillimisht Gabriel Jesus nuk mposhti portierin Hart, ndërsa tre luanët u kundërpërgjigjen me Rashford. Ne pjesën e dyte Brazili e nisi me mire me Kutinjo i rrezikshëm përballe portës kundërshtare, Fernanndinjo ne rastin e arte kur preku traversën ne minutën e 78-te dhe ne fund Paulinjo.

Ne fund Solanke per Anglinë nuk arriti te çonte topin ne rrjete duke u hipnotizuar nga portieri i romes Alison. Ne miqësoret e tjera Portugali – SHBA 1-1, Belgjike – Japoni 1-0, Rumani – Holande 0-3 dhe rusi – Spanje 3-3.