Edhe pse një ditë pushimi zyrtar, Presidenti Ilir Meta vendosi të dilte në një konferencë për shtyp për të denoncuar atë çfarë ndodhi pak ditë më parë në selinë e Frymës së Re Demokratike.

Pasi paraqiti me tone të qeta të gjitha faktet, të cilat, sipas tij, i japin të drejtë FRD-së, dhe gjejne në shkelje Bashkinë e Tiranës, kreu i shtetit iu drejtua gazetarëve me një pyetje:

“Doni më fakte për bandën që kërkon të dhunojë pluralizmin politik dhe zgjedhjet e lira?”

E pas kësaj, kreu i shtetit iu kthye toneve kërcënuese dhe thirrjeve të ngjashme me ato të 2 marsit 2020, por edhe korrikut 2019.

“Presidenti i Republikës nuk ka për të heshtur asnjë skeond dhe i bënë thirrje të gjithë popullit shqiptar për të mbrojtur lirinë e tij nga kushdo.”

Meta kishte një mesazh dhe për ata që kanë kritikuar sjelljen e tij

“Mos prisni një president të përsosur në këtë krizë të tmerrshme që ka pllakosur demokracinë dhe drejtesinë në vendin tonë.”

Dhe per reagimin e tij dhe të popullit, Meta iu referua nje shteti, ndoshta jo pa qellim

“Nuk do të reagojme si populli i Kirgistanit, sepse ne e pësuam njëherë në 2017, duke pritur nga te tjerët që të na garantonin zgjedhje të lira e të ndershme.”

Presidenti u shpreh se jane dy institucione që ruajne demokracinë, i pari ai dhe i dyti populli.

“Përballë nesh eshte nje bande. Nje bande nderkombetare dhe nje lokale qe ka marr persiper te pastroi parate e Ndraghetas duke shtypur dhe dhunuar popullin, dhe sa here ta ftojne Presidentin në beteja, aty do ta kenë me të gjithë popullin e Shqipërisë.”

E ne fund, ai u sigurua të nënvizojë se kjo nuk është një betejë personale e tij, por për popullin.

“Nuk lejon Ilir Meta instalimin e Juntes. Se Ilir Meta nuk po ben nje beteje per vete por per gjite popullin se eshte detyre e Presidentit t’i dal per zot Kushtetutes dhe nuk pret nga askush qe t’i dal per zot Kushtetutes se Shqiperise, gjakut te derdhur per demokraci, gjakut te Havzi Neles, bijte e xhelatëve qe s’kane kërkuar falje akoma duan te terrorizojne nje popull te tere me hajdute, trafikant, këlyshët e Ndragetes, përgjigje do ta arrin kudo nese do vazhdojne ne kete rruge dhe përgjigja do te jete nje popull i tere problematik ndaj ca letrave, spacatoreve, horrave…”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *