Francesko Bagnaia është kampion bote në  MotoGP për vitin 2022.

 

Një finale e cila u mbajt në Valencia të Spanjës.Piloti italian bëri një përmbysje të cmendur në pjesë e dyte duke rikuperuar 91 pikë disavantazh që kishte kundrejt rivalit të tij kryesor Fabio Quartararo.

 

Në garën e fundit Bagnaia u rendit në vendin e 9 ndërsa Quartararo në të 4.

 

Mirëpo ky rezultat  mjaftoj që në renditjen e përgjithshme  PioliI  i dukatit të mbantë një avantazh 17 pikësh në raport me Quartararon.

 

Suksesi i 25 vjecarit është një festë e madhe edhe për italinë e cila kampionin e fundit në garën e motorrave kishte pasur Valentino Rossin që prej vitit 2009.

 

Emocionet dhe adrenalina e garës së motorrave u transmetua ekskluzivisht në Tring.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *