Hakerët rusë kryen një sulm kibernetik ndaj një kompanie të madhe australiane të kujdesit shëndetësor që shkeli të dhënat e 9.7 milionë njerëzve, përfshirë kryeministrin e vendit, tha policia të australiane.

 

Hakerët filluan të nxjerrin të dhënat këtë javë pasi Medibank, siguruesi më i madh shëndetësor në vend, refuzoi të paguante një shpërblim prej 9.7 milionë dollarësh (15 milionë dollarë amerikanë).

 

Komisioneri i Policisë Federale Australiane, Reece Kershaw fajësoi për sulmin “kriminelët kibernetikë” me bazë në Rusi.

 

“Ne besojmë se ata që janë përgjegjës për shkeljen janë në Rusi,” u tha ai gazetarëve.

 

“Inteligjenca jonë tregon për një grup kriminelësh kibernetikë, të cilët ka të ngjarë të jenë përgjegjës për shkelje të rëndësishme në të kaluarën në të gjithë botën.”

 

Hakerët i kanë ndarë të dhënat e vjedhura në një forum të ‘errët’ të internetit.

 

Rrjedhjet e para dukej se ishin përzgjedhur për të shkaktuar dëm maksimal: synimi i atyre që morën trajtim në lidhje me abuzimin me drogën, infeksionet seksualisht të transmetueshme ose ndërprerjen e shtatzënisë.

 

Kershaw tha se hakerët gjithashtu dukej se mbështeteshin nga njerëz që jetonin jashtë Rusisë.

 

“Këta kriminelë kibernetikë po operojnë si një biznes me bashkëpunëtorë dhe bashkëpunëtorë që po mbështesin biznesin”, tha ai.

 

“Ne gjithashtu besojmë se disa anëtarë mund të jenë në vende të tjera”, tha Kershaw.

 

Ai shtoi se policia australiane do të punojë me Interpolin dhe do të kërkojë bashkëpunimin e homologëve të tyre në Rusi.

 

“Ne do të zhvillojmë bisedime me organet e zbatimit të ligjit rusë për këta individë”, tha ai.

 

Ndryshe, Australia ka dënuar në mënyrë të përsëritur pushtimin rus të Ukrainës dhe i ka ofruar Kievit qindra miliona dollarë ndihmë dhe pajisje ushtarake./rel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *