Atalanta ka lene pas humbjen me Interin javen e kaluar dhe eshte rikthyer tek fitorja duke mposhtur ne shtepi Spezian me rezlutatin 3-1. Ekipi i Gasperinit provoi te zhbllokonte shifrat qe ne pjese te pare, por edhe pse rastet nuk munguan Spezia rriti te mbrohej mjaft mire.

Sfida u zhbllokua ne fraksionin e dyte te lojes ku serine e golave e hapi Maroi Pasalic ne minuten e 53. Vetem dy minuta pas tij Muriel dyfishoi shifrat.

Vendasit nuk e ndalen vrullin dhe thelluan e me tej epersine e golave ku i treti mban serish firmën e kroatit 26-vjeçar. Nderkohe, miqte u mjaftuan vetem me nje gol ne minuten e 81’, me ane te Piccoli. Vlen te theksohet se mbrojtesi i kombetares shqiptare, Berat Gjimshiti luajit per 54 minuta. Pas ketij triumfi, Atalanta renditet ne vendin e katertme 52 pike, po aq sa Juventusi i vendit te trete, por qe ka dhe dy ndeshje me pak.

Nderkohe, me heret Lazio ka arritur te marre nje fitore me veshitresi ndaj vendit te fundit te tabeles ne Seria A, Crotone-s. Ekipi i Inzaghit  kaloi i pari ne avantazh pas 14 minutave loje me anë te Milikovi Savic, por miqte barazuan shpejt me ane te Simy.

Gjithsesi, Luis Alberto i dha serish avantazhin skuadres se tij, duke mbyllur shifrat e pjese se pare ne 2-1. Fraksioni i dyte nuk nisi siç duhej per kryeqytasit pasi serish Simy barayoi shifrat me ane te nje 11 metershi. Nderkohe pas perpjekjesh te shumta ai qe mendoi per ti dhene tre pike skuadres se tij ishte Caicedo i cili shenoi ne minuten e 84’. Akutalisht Lazio renditet ne vend te 7-te me 46 pike, dhe i afrohet edhe me shume zones qe te con ne kupat e Europes.