Ka qene një e shtune e shënjuar nga finalet e kupave ne disa prej vendeve me te rëndësishme ne Europe. Ka nisur gjithçka me finalen e kupës se federatës ne Angli ku përballe njëra tjetrës ne një derbi londinez ishin Arsenali dhe Chelsea kampionia ne fuqi.

 

Ne “Uembli” kane befasuar topçinjve qe kane kaluar qe ne minutën e 4 ne avantazh me kilianin Sanchez. Megjithëse anësori ka akorduar fillimisht pozicion jashtë loje, me pas gjyqtari me te drejte ka shënuar drejt pikës se mesit te fushes.

 

Ka qëndruar gjate ne këto shifra,dhe është dashur te dale me te kuq viktor Moses qe Chelsi te zgjohet e te barazoje me ane te Diego Kostes qe ka treguar edhe një here klasin e tij te larte ne përdorimin e topit dhe finalizim.

 

Është minuta e 76. Kur te gjithë mendoni se do te duhej shtesa vjen ai qe rralle shënon por realizon gola vendimtare, Aron Ramsey me koke i jep fitoren dhe titullin arsenalit qe ëmbëlson sado pak një sezon te shkuar keq.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *