Anglia është shpallur per here te pare kampione Europe per 19-vjeçaret ne turneun final qe u mbajt ne Gjeorgji. Ne finale përballe tre luanët kishin nje superfuqi te futbollit te moshave Portugaline, por kane arritur te bëjnë te tyren trofeun. Ne pjesën e pare rastet kane qene per te dy skuadrat per te kaluar ne avantazh, por me te pastrin e kishte Sesenjon ne minutën e 38, kur per pak nuk arriti te shënoje. Ne pjesën e dyte anglezet fitojnë nje goditje dënimi qe përfundon ne shtylle dhe topin e kthyer e çon Suliman me koke ne rrjete. 0-1 per tre luanet. Megjithatë 6 minuta me pas Sterling i jep barazimin portugezeve pas nje krosimi nga e djathta e çon topin ne rrjete ne nje bllekaut total si te ishte sulmues e jo mbrojtës. Megjithatë ne te 68 nje kundërsulm i anglezeve finalizohet nga Nmecha dhe 1-2. Ne 5 minutat e fundit anglezet mbeten me 10 lojtare per shkak te kartonit te dyte te verdhe te Edun por vetem kaq. Trofeu shkon ne ishull per te paren here ne histori.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *