Anderlehet mbajti ritmin e kryesuesve te Zulte Varegem teksa arriti nje tjetër fitore ne javën e 7 te kampionatit belg te futbollit. Ne Laminus Arena, ne takimin e transmetuar drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht ne Tring, skuadra nga Brukseli mundi pastër vendasit e Genk 2-0 duke u ngjitur ne kuotën e 15 pikëve, nje me pak se vendi i pare. Vendasit e nisen mjaft mire sfidën duke pasur disa raste ku ne nje nga ato aksione Sushic preku edhe shtyllën. Nga ana tjetër Anderlehet u rezistoi presioneve te te zotëve te shtëpisë, duke tentuar te godiste me kundërsulm. Fillimi i pjesës se dyte pati te njëjtën tablo te te parit me Genk ne sulm, ndërsa Anderleht ne pritje te gabimeve te kundërshtarit. Pas traversave te Stanciu per miqtë dhe kapiteni Bufel per Genk, ishte Anderleht qe zhbllokoi rezultatin. Ne minutën e 64 ne nje goditje te kontestuar dënimi Stanciu dhuroi nje top drejt zonës kundërshtare, Spajic shërbeu per karamboli, i cili nuk e pati te vështire te mposhte portierin kundërshtar. Dy minuta me vone fati iu buzëqeshi miqve kur gjyqtari kryesor nxori me karton te kuq Pozuelo per Genk. Me nje lojtar me shume gjithçka ishte me e lehte për Anderlehetin qe ne minutën e 76 gjeti golin e dyte me tunizianin Harbaui. Ne minutat e fundit Genk u godit përsëri kur edhe qendërmbrojtësi Colley la fushën pas kartonit te kuq, ne një ndeshje ku ne fakt rezultati nuk përligji lojën e vendasve ne humbjen e tyre te pare për kete sezon ne shtëpi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.