Manchester Siti rikthehet te fitorja ne shtëpi pas humbjes se një jave me pare ne Liverpul dhe rigjen Kun Aguerron. Ne ndeshjen e vlefshme per javën e 24 te kampionatit anglez përballe Njukasell Junajtid skuadra e Guardioles provoi gjate, por u desh te vinte minuta e 34 e takimit kur pas nje krosimi te De Brojnes nga e majta Aguerro me koke nuk fali duke e devijuar ne mënyre vendimtare topin dhe i dha avantazhin vendasve.

Ne duelin mes dy trajnerëve spanjolle Guardiola dhe Benitez katalanasi do te triumfonte serish edhe për shkak te yllit argjentinas qe ne pjesën e dyte shënoi dhe dy here te tjera per vendasit, duke u ngjitur ne kuotën 16 gola sezonale. Fillimisht ne minutën e 62 kur gjyqtari akordoi penallti ne favor te Sterling Agurerro dyfishoi shifrat nga pika e bardhe. Megjithëse pak minuta me vone Njukasell me nje kundërsulm te shpejte ngushton diferencat me Merfin, vendasit ne te 83 rigjejne Aguerron qe realizon tripleten e dyte personale ketë sezon.

Fillimisht Leroi Sane vallëzoi ne mënyre marramendëse mes 4 mbrojtësve ne zonën e rreptësisë dhe pasoi per argjentinasin qe nuk fali. Siti shkon ne 65 pike 12 me shume se Manchester United i vendit te dyte, ndërsa Njukasell mbetet ne 23 duke ndjere gjithnjë e me shume rrezikun e vendeve te fundit ne renditje.

Ne Spanje, përfituesi me i madh i barazimit te Atletikos se Madridit ne shtëpi nuk është Valencia, por Vijarreali. Nëndetësja ka fituar 2-1 ne shtëpi kundër Levantes dhe e sheh veten ne vendin e 4 ne renditje, çka do te thotë Champions Sezonin e ardhshëm. Ne Estadio de la Seramika te verdhet kane testuar fillimisht traversën dhe me pas shtyllën pingule te miqve përpara se Trigueros te shënonte nga pika e bardhe e penalltisë per nje faull te Portiere ndaj Manu Kastilehos.

Me te filluar pjesa e dyte serish Kastilleho godet shtyllën, ndërsa Cherishev nuk mund te beje gje tjetër veç ta çoje topin ne rrjete gjate nje kundërsulmi te shpejte ne minutën e 50 te ndeshjes. Vetëm ne minutën  e 4 te shtesës, Levante realizon golin e nderit me nje penallti te realizuar nga Marti, por vetëm kaq. Ne Las Palmas, Valencia edhe pse kalon e para ne avantazh, nuk merr dot asnjë pike ne fund, sepse vendasit rikthehen ne luftën per te mos rene nga kategoria.

Ne minutën e 5 te ndeshjes Santi Mina shfrytëzon nje goditje këndi dhe e çon topin ne rrjete, por vendasit rikthehen edhe per shkak se fati është me ta kur shtylla nuk lejoi dyfishimin e shifrave ne favor te miqve. Jonathan Viera barazon shifrat ne minutën e 21 pas nje kombinimi te bukur brenda zonës. Ne minutën e 53 Paulista le te tijtë me 10 lojtare per shkak te kartonit te kuq qe mori, ndërsa penalltinë qe shkaktoi per prekje te topit me dore brenda zonës e ktheu ne gol Jonathan Kalleri.

Las Palmas merr tre pike te çmuara dhe ngjitet ne kuotën 14 pike, ndërsa Valencia mbetet e treta me 40.6 me shume se Vijarreali qe është i katërti.