G7 ka rënë dakord të përdorë asetet e ngrira ruse për të mbledhur 50 miliardë dollarë (39 miliardë £) për Ukrainën në mënyrë që ta ndihmojë atë të luftojë forcat pushtuese ruse.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ishte një tjetër kujtesë për Rusinë “se ne nuk po tërhiqemi”, por Moska ka kërcënuar me masa hakmarrëse “jashtëzakonisht të dhimbshme”.

Paratë nuk pritet të arrijnë deri në fund të vitit, por shihen si një zgjidhje afatgjatë për të mbështetur përpjekjet e luftës dhe ekonominë e Ukrainës.

Gjithashtu në samitin e G7 në Itali, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Biden nënshkruan një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare midis Ukrainës dhe SHBA-së, e cilësuar nga Kievi si “historike”.

Marrëveshja parashikon ndihmën ushtarake dhe stërvitore të SHBA-së për Ukrainën, por ajo nuk e angazhon Uashingtonin të dërgojë trupa për të luftuar për aleatin e saj.

Rreth 325 miliardë dollarë asete u ngrinë nga G7, së bashku me BE-në, pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia në 2022.

Sasia e aseteve po gjeneron rreth 3 miliardë dollarë në vit në interes.

Sipas planit të G7, ato 3 miliardë dollarë do të përdoren për të shlyer interesin vjetor për kredinë prej 50 miliardë dollarësh për ukrainasit, të marra në tregjet ndërkombëtare.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi në vendin e samitit në Puglia, Italia jugore, Presidenti Biden tha se kredia prej 50 miliardë dollarësh do t’i “fuste ato para në punë për Ukrainën dhe do t’i dërgonte një rikujtuesë presidentit rus Vladimir Putin se ne nuk po tërhiqemi. “.

Presidenti Zelensky falënderoi aleatët e tij amerikanë dhe të tjerët për mbështetjen e palëkundur.

Dhe duke iu referuar marrëveshjes së re të sigurisë, ai tha: “Është një ditë vërtet historike dhe ne kemi nënshkruar marrëveshjen më të fortë brenda Ukrainës dhe SHBA-së që nga pavarësia jonë në 1991”.

Grupi G7 i kombeve të pasura, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SHBA, kanë qenë mbështetës të rëndësishëm financiarë dhe ushtarakë të Ukrainës e cila lufton për të frenuar forcat pushtuese ruse.

Udhëheqësit e tjerë të G7 përshëndetën gjithashtu marrëveshjen e huasë prej 50 miliardë dollarësh, ndërsa kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak e përshkroi atë si “ndryshim i lojës”.

Ndryshe nga paketa e ndihmës amerikane, e cila u përkthye drejtpërdrejt në dërgimin e më shumë raketave në vijën e frontit, këto para ka të ngjarë të mos arrijnë deri në fund të vitit, që do të thotë se do të kenë pak ndikim në rrjedhën aktuale të luftës.

Tani për tani, Ukraina thotë se ka ende nevojë urgjente për më shumë armë, kryesisht sisteme të mbrojtjes ajrore për të zbutur sulmet me raketa dhe dronë të Rusisë në qytetet dhe stacionet e saj të energjisë, si dhe avionët luftarakë të shumëpritur F-16, të cilët shpreson se do të fillojnë të mbërrijnë sa më shpejt.

Në samitin e G7, Zelensky tha se marrëveshja e re e sigurisë përfshinte dërgesat amerikane të atyre avionëve luftarakë.

Marrëveshja e huasë është gjithashtu jashtëzakonisht simbolike për Ukrainën. Agresori i saj tani po detyrohet të paguajë, jo vetëm për të riparuar shkatërrimin që ka shkaktuar, por që Ukraina të mbrohet.

Një nga këshilltarët më të afërt të Zelensky ka thënë se vendimi i Perëndimit për të ndëshkuar Rusinë në këtë mënyrë, në një kuptim, shënon një pikë kthese në luftë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *