Kronika e ndeshjes:

Madrilenet fitojne trofeun e Uefa Champions League per here te 3 radhazi.

Mbyllet finalja: Real Madrid fiton 3 me 1 dhe shpallet kampion i Europes per here te 13 ne histori.

Minuta 83: Gooool Real Madrid-Liverpool 3 me 1…Gafe tjeter e portierit Karius pas gjuatjes nga distanca te Gareth Bale.

Minuta e 70: Sadio Mane godet shtyllen nga distanca.

Minuta 64: Gooool. Real Madrid shenon serish 2-1..Supergol i Gareth Bale ne roveshate pas nje pasimi te Marcelos.

Minuta 55:Goool.. Barazim 1 me 1. Liverpool shenon me ane te Sadio Mane pas nje pasimi te dhene me koke nga Lovren gjate vazhdimit te nje goditje nga kendi.

Minuta 51: Goool ...Real Madrid kalon ne avantazh me ane te Benzema pas nje gabimi skandaloz te portierit Karius.

Mbyllet pjesa e parë 0 me 0 ne Kiev. 45 minutesh me dy tablo. Në  30 minutat e para një Liverpool me agresiv, këmbëngul dhe kontroll me te mirë të topit por pa mundur dot të jetë I sakte në finalizim edhe pse iu dha mundësia 2-3 herë në kundërsulm me anë të Salah, Firmino dhe Mane, pa lënë mënjanë edhe nje tentative me kokë të Van Dijk.

Reali pati një mundësi të mirë në fillim me kundërsulm nga Ronaldo ndërsa më pas ishte kërcënues në 15 minutat e fundit të pjesës së parë. Benzemas iu anullua një gol për një pozicion jashtë loje të Ronaldos ndërsa Nacho dhe sërish sulmuesi francez provuan nga distance por pa mundur të realizojnë.

Minuta e 35: Dëmtohet edhe mbrojtësi I Real Madrid, Dani Carvajal. Anësori I djathtë I skuadrës spanjolle u zëvëndësua nga Nacho.

Minuta e 28: Sergio Ramos I ndërhyn egjiptianit Salah duke e dëmtuar seriozisht në shpatull. Sulmujesi I Liverpool provon të kthehet ne lojë por nuka ia del dhe lë fushën mes lotësh duke u zëvëndësuar nga Lallana.

Nis ndeshja më e rëndësishme e vitit, dueli që do të përcaktoje ekipin më të mirë të Europës për këtë sezon mes Real Madrid dhe Liverpool. Të pranishëm në stadium 63 mijë tifozë.

Zhvillohet ne stadiumin “Olimpik” te Kievit finalja e madhe e Uefa  Champions League e cila transmetohet ne Shqiperi nga platform Tring dhe Vizion Plus.