Nje pjese e pyjeve ne gadishullin e Karaburunit janë përfshirë nga flakët pasditen e kësaj të marte.

Zjarri eshte perhapur ne nje siperfaqe te madhe, prane se ciles nuk ndodhen banesa. Por nderhyrja ne zone eshte bere e veshtire per shkak te terrenit malor dhe mungeses se rruges.

Per pasoje, forcat zjarrfikese jane detyruar te udhetojne ne kembe drejt vatres. Nderkohe, ne ndihme te tyre kane shkuar edhe trupat e ushtrise, ndersa eshte kerkuar nderhyrje nga ajri. Një helikopter i Forcës Ajrore i pajisur me mjetet e posaçme është pëfshirë në operacion.

Shkaku i zjarrit dyshohet të jetë aksidental, nga ndonjë pushues apo çoban i zonës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *