Franca e ka fituar vetëm një herë kupën e botës dhe ky triumfon ka qenë kaq i rëndësishëm në historinë e futbollit të këtij vendi, saqë vetë ata kanë dashur t’i rikthehen emocioneve të vitit 1998. Dy dekada më vonë, janë rikthyer në fushë yjet e asaj gjenerate që i dha gjelave një sukses të jashtëzakonshëm në botërorin e zhvilluar në fushën e tyre.

 

Emra si Zidanë, Lizarazu, Candela, Petit, Ugarri, Blanc etj zbritën edhe një herë në fushë kundër një ekipi me lojtarë nga vende të ndryshme që kanë luajtur në atë botëror i Vieri, Morientes, Davids, Mendieta, Klaivert etj ndërsa përjashtimin e vetëm e bëri legjenda e atletikës Usain Bolt.

 

Sfida, natyrshëm falë emrave në fushën e lojës ka qenë tepër defruesë dhe golat spektakolare nuk munguan. Morientes kaloi në avantazh përfaqësuesen e FIFA-s,  ndërsa Franca u përgjigj me një kryevepër të Tieri Henri.

 

Por shoun e ndeshjes e dhuroi, ish ylli i kombëtares se gjelave, Juventusit dhe Realit, Zinedinë Zidanë.

 

Në startin e pjesës së dytë ai ekzekutoi me mjeshtëri një goditje dënimi duke ngritur në këmbë të gjithë stadiumin.

 

Megjithëse mosha ka kaluar, klasi i Zidanë dhe eleganca mbetet e njëjte.

 

Pak minuta më vonë spanjolli Mendieta riktheu shifrat në barazim, por Kandela me një goditje dënimi të devijuar i dha fitoren ish yjeve të Francës se 98 përballe FIFA 98.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *