Presidentit serb Aleksandar Vucic do të vizitojë të premten Shqipërinë.

Sipas njoftimit të presidencës serbe, kreu i shtetit do të zhvillojë një vizitë dyditore në Shqipëri.

Gjithashtu në njoftim  thuhet se Vucic do të takohet në Tiranë të premten me liderë të tjerë të vendeve të ballkanit perëndimor, ndërkohë që pritet të zhvillohet takimi i radhës për shengenin ballkanik së bashku dhe me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, raporton Vizion Plus.

Konfirmimi i kësaj vizite vjen një ditë pasi katër partitë kryesore në Kosovë i kërkuan kryeministrit shqiptar Rama të anulojë samitit e radhës të parashikuar për të shtunën në Durrës të quajtur ndryshe si minishengeni ballkanik.

Sipas partive kryesore arsyeja e kërkimit të anulimit të samitit është mohimi i masakrave të kryera nga ana e Serbisë gjatë luftës së Kosovës.

2 thoughts on “Vuçiç vjen të premten në Tiranë

  1. Ma u keq eshte qeni jyt se i huaji
    Qenit e huaj i rujesh se e din qe te hani jyti te han pas shpinese nuk rujesh nga aj

Leave a Reply

Your email address will not be published.