Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se është koha që autoritetet në Kosovë të përmbushin obligimet e tyre dhe para së gjithash të formojnë Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

 

Sipas një postimi në rrjetin social Instagram, Vuçiq i bëri këto deklarata gjatë takimit në Beograd me emisarin e Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak, dhe atë të Shteteve të Bashkuara, Gabriel Escobar.

 

“Që nga dita e parë, Serbia ka qenë konstruktive, konsistente dhe partnere e qëndrueshme në të gjitha proceset që do të çonin në ruajtjen e stabilitetit në mbarë rajonin”, tha Vuçiq.

 

Vizita e Lajçakut dhe Escobarit vjen pasi për dy ditë ata zhvilluan takime në Kosovë me krerët shtetërorë dhe përfaqësuesit e partive opozitare.

 

Vizita e dy zyrtarëve të lartë në Prishtinë dhe Beograd u realizua pas rritjes së tensioneve dhe protestave të serbëve lokalë, që ende po vazhdojnë në veri të Kosovës.

 

Emisarët kanë kërkuar që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të qetësojë situatën në veri, të mbajë zgjedhje të reja dhe t’i rikthehet dialogut me Serbinë.

 

Para se të vizitonte Beogradin, Escobar u tha gazetarëve në Prishtinë se raportet mes popullit të SHBA-së dhe Kosovës janë të forta dhe nuk do të ndryshojnë, por “disa ka disa sfida në raportet dypalëshe me kryeministrin [e Kosovës, Albin Kurti]”.

 

Sipas tij, rruga përpara që do të çonte në uljen e menjëhershme të tensioneve do të ishte që kryetarët e rinj shqiptarë të komunave në veri të mos punonin nga ndërtesat komunale, të organizoheshin zgjedhjet e reja me pjesëmarrjen e serbëve dhe zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit të raporteve që Kosova dhe Serbia kanë arritur më herët gjatë këtij viti.

 

Duke folur për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, Escobar tha se “nëse e ktheni prapa këtë marrëveshje, ktheheni vetë, duke marrë përsipër të gjitha pasojat që vijnë me këtë veprim”.

 

“Shpresojmë që të mos arrijmë te kjo, sepse përfitimet [nga zbatimi i Marrëveshjes për themelimin e Asociacionit] janë shumë të mëdha”, tha Escobar.

 

Ndërkaq, Lajçak, pas takimeve me partitë shqiptare në opozitë dhe Listën Serbe – partia kryesore e serbëve në Kosovë – tha se ata u informuan për “pasojat e krizës aktuale dhe dëmin e reputacionit të Kosovës”.

 

Ai po ashtu tha se asnjë zgjidhje politike për uljen e tensioneve nuk mund të arrihet pa pjesëmarrjen e serbëve.

 

Situata e sigurisë në veri të Kosovës është përkeqësuar qysh më 26 maj, kur kryetarët shqiptarë të komunave kanë marrë zyrtarisht detyrën, përkundër rezistencës së banorëve lokalë.

 

Zgjedhjet e 23 prillit, prej të cilave kanë dalë këta kryetarë, janë bojkotuar nga komuniteti serb.

 

Protestat që vazhdojnë në veri, kanë kulmuar në përleshje të dhunshme mes protestuesve serbë dhe ushtarëve të misionit të NATO-s, KFOR, në Zveçan, më 29 maj.

 

Me gjithë thirrjet e bashkësisë ndërkombëtare për të tërhequr policinë dhe kryetarët shqiptarë nga komunat në veri – Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq – Qeveria e Kosovës, me në krye Albin Kurtin, nuk ka marrë ndonjë hap në atë drejtim./rel

One thought on “Vuçiç: Kosova duhet të përmbushë obligimet e saj

 1. PROGRAM KRYEKRIMINELË PUTIN-MILLOSHEVIÇ O,VUÇIQ: KOSOVA POSI DO DUHEJ
  PËRMBUSHË OBLIGIMET E SAJ?!”FRYEKRIMINEL TRUHIQ: RUSO SERBO JUGOSLLAVIA
  DUHET PATJETËR TI I PËRMBUSHË HORIKRIMET E SHKRETA; RUSO SERBIA AH, PUSO
  VERBËRIA, SI BISHË E TËRBUAR SHI , ISHË E VERBËRUAR, ARDHACAKË ME POROSIRA
  GARDHALAKË NËN HORORNXIRA, LYPSARË BOTËS, GËRRYSARË SQOTE; SHQIPTARIA
  MË HUMANITARE, Q’UA HAPI DERËN E U SHPETOJË NGA ACARI E BORA DIMRORE A
  JU O, TERRORISTA KANIBALË, KATASTRAOFALË, ME NDIHMEN RUSISË-PUSISË O TË
  ZOTIN E SHTEPISË, DUKE E PËRZENË PËR DRITARE N’FALLCE-TALLCE QË PARAQITEN
  HARAQ NGRITEN, ME GENJESHTRA TË KOTA, QË RA VIKTIMË EDHE BOTA, GJEJA SE JU
  BANDA TERRORISTË, JENI ORIGJINALE TË ZOTËT E GADISHULLIT ILIRIRIK, NDËRSA TË
  ZOTËT E GADISHULLIT PËRJETË E MOTËT-PELLAZGO ILIRO SHQIPTARIA, MILENIUME
  MOJ LUME SHEKULLORE, TEMPULLORE, ZOTI EDHE NGA ZOTI, JU TË PA ZOT O MOT
  DUKE SHARË ZOTIN, MOTIN, BUKËN E KUKËN, DHEUN, ATDHEUN, GJENËN, NENËN,
  QË ME MASAKRA, KASAPRA, NGA KASAPËT, SATRAPËT O, KANIBALË, KATASTROFALË
  AH JU, RUSO SERBO JUGOSLLAVE; NUK PO DINI AS NDIJNI, TË NGOPEN A KOPENI O,
  TERË VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHNDRITKA VËRRINË OUH, PELLAZGO ILIRO MBARË
  SHQIPTARINË! JU TERRORISTË KANIBALË; DUHEJ TË I PAGUANI DHE T’I VUANI TERË
  HOLOKASUTET MË GJENOCIDALE QË ME SHEKUJ DHE TEMPUJ NDAJ TROJE O, PLOJE
  TË MBARË SHQIPTARISË, QË NGA TUNA-DANUBI, DETI I ZI, DETI EGJE, DETI ADRIATIK
  OU MIK DHE MIKE; DHE TË KTHEHËNI PRAPË TEPRAPË TEK ORIGJINA E JUAJ A, HORI
  GRINA TERË TEK VUAJË E VUAJË, PËR GJITHA KASAPRIMET MBI 80% MBARË OUH, TË
  MBARË SHQIPTARISË; SEPSE NUK KENI LENË AS VEND PËR FQINJËSI TË MIRË E PRA,
  KTHENI TEK DJEPI OR KEPI I JUAJ, ORIGJINALE, KATASTROFALE, KANIBALE STEPAT TË
  KARPATEVE RUSE HEEEJ, DJEPAT E TRAKTETEVE PUSE MOJ FUTA-SKUTA BREZA ZEZA!
  REFUGJATË LUFTË TERRORIZUAR FASHIZMI RUSO SERBË TËRBIM, MERGIM,PAKTHIM
  MARRSHIM GJERË NË AMSHIM OJ GOLGOTA SHQIPTARE! TË FALA NGA MANI USA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *