Ka nisur ne Bruksel takimi i nivelit te larte mes kryeministrit te Kosoves Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksander Vucic.

 

Takimi eshte ndermjetsuar nga perfaqesuesi i larte i Bashkimit Europian, Jozef Borell dhe i Derguari i Posacem per dialogun Serbi-Kosove, Miloslav Lajçak.

 

Para takimit me ane te shenimi ne rrjetet sociale, Borrell tha se është koha që Kosova dhe Serbia të lëvizin drejt normalizimit të plotë të raporteve mes tyre.

 

Ai nenvizoi se pret që të dy liderët të jenë fleksibil dhe të gjejnë gjuhën e përbashkët.

 

Por kompromisi duket i veshtire pasi me heret lideret e dy vendeve pohuan se nuk bien dakord per asgje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *