Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen deklaroi se sulmet e fundit të Rusisë në Ukrainë kundër infrastrukturave civile janë krime lufte.

 

Reagimi i fortë i Von der Leyen erdhi pas raketave të shumta dhe droneve kamikaze të Rusisë të hedhura ndaj stacioneve elektrike, shkollave dhe urave në Ukrainë.

 

“Sulmet e synuara të Rusisë ndaj infrastrukturës civile po shënojnë një kapitull të ri në një luftë tashmë mizore. Rendi ndërkombëtar është i qartë. Këto janë krime lufte. Sulmet e synuara ndaj infrastrukturës civile me qëllim të qartë për të privuar burrat, gratë dhe fëmijët nga uji, energjia elektrike dhe Ngrohja me ardhjen e dimrit. Këto janë akte terrori të pastër. Dhe ne duhet t’i quajmë të tilla.”, tha gjatë fjalës së saj në në Parlamentin Evropian kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

 

Lufta ne Ukraine eshte kete te merkure ne diten e saj te 238, teksa numerohen mijera viktima civile ukrainas dhe ushtara nga te dyja palet, por edhe deme katastrofike ne ekonomine vendase.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *