Duke filluar nga sot mbi vendin tonë depërtojnë masa ajrore të qëndrueshme dhe të thata me origjinë jugperëndimore.

 

Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorn përjashtuar vranësirat fare të pakta kalimtare në relievet malore në lindje.

 

Era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era me shpejtësi deri në 8-10m/s. Vvalëzim në dete i forcës 1-2 ballë.

 

Temperaturat parashikohen:  në zona malore 8 deri 24°C , në zona e ulëta 8 deri 30°C  dhe në zona bregdetare 10 deri 28°C.

 

Rajoni i Ballkanit do të ndikohet nga depërtimi i masave ajrore të qëndrueshme dhe të thata me origjinë jugperëndimore.

 

Në këtë mënyë moti parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të rajonit si dhe vranësira kalimtare në pjesën lindore. Për shkak të masave jugore pritet edhe rritja e temperaturave në orët e mesditës.

 

Sa i përket Kontinentit Europian, ajo lindore si dhe pjesërisht europa qëndrore do të ndikohen nga moti i vranët dhe reshje shiu me intensitet mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive. Në pjesën tjetër të kontinentit pritet ndikimi i kushteve të qëndrueshme atmosferike cka do të sjellë mot me diell dhe temperatura në rritje.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *