Rusia njoftoi se një aeroplan transporti rus Ilyushin Il-76 me 15 persona në bord u rrëzua sot pak pas ngritjes për shkak të zjarrit në një nga motorët e tij.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se përplasja ka ndodhur në rajonin e Ivanovës. Sipas faqeve ruse të lajmeve, nuk ka të mbijetuar.

Lexo edhe :

Related Posts

Videot që qarkullojnë në rrjetet sociale ruse, të cilat nuk janë verifikuar, tregojnë një aeroplan me motorin në flakë duke u rënë drejt tokës.

Autoritetet ruse ende nuk kanë komentuar për përplasjen. Kanali 112 Telegram raportoi, pa cituar burimet e tij, se IL-76 u rrëzua në një pyll afër aeroportit Severny. Kanali, i cili ka lidhje me shërbimet e sigurisë ruse, tha se shërbimet e urgjencës kishin shkuar në vendngjarje.

Kanali Shot Telegram raportoi se në bordin e avionit ishin 15 persona, tetë anëtarë të ekuipazhit dhe shtatë pasagjerë. Përplasja e raportuar vjen disa javë pasi një aeroplan IL-76 që Moska pretendonte se mbante dhjetëra të burgosur lufte ukrainas u rrëzua pranë kufirit ukrainas. Rajoni i Ivanovës ndodhet më shumë se 700 kilometra nga kufiri me Ukrainën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *